Jak NIE inwestować w Bitcoin

Piszę to jako reference dla moich kolegów i znajomych, żebym nie musiał ciągle tłumaczyć tego samego ;) Najgorsze sposoby inwestowania “w Bitcoin”:

Zakup altcoinów to najpewniejszy sposób na ujemne ROI. Pomysł w sensie inwestycyjnym jest po prostu fatalny. Nie tylko short-term ale również long-term. Niestety dotyczy to nie tylko oczywistych shitcoinów (jak Litecoin) ale także monet, które faktycznie starają się wprowadzić jakąś innowację. Jest ku temu kilka powodów. Po pierwsze bootstrap bezpiecznego altcoina jest obecnie praktycznie niewykonalny. Do tego dochodzi potężny efekt sieciowy Bitcoina. Wreszcie, sidechains przypieczętują zmierzch alternatywnych blockchainów (nawet jeśli przyjdzie nam na te sidechains jeszcze długo poczekać). To powiedziawszy, kupuj ciekawe altcoiny w symbolicznych ilościach do celów eksperymentalnych oraz śledź temat sidechains z najwyższą uwagą i bądź przygotowany na nowy świat altcoinów przypiętych do blockchaina Bitcoina.

Mining (“kopanie” bitcoinów”) poprzez zakup sprzętu lub udziałów w kopalniach. Nie da się przewidzieć ceny bitcoina, zmian trudności a nawet terminu dostarczenia sprzętu w scenariuszu pre-sale. Zabawa w mining to czysty hazard – tylko że bez dobrej zabawy ;) Bottom line: prawdopodobnie nawet sam sprzęt nie zdąży Ci się zwrócić, a jeśli zdąży to nie odzyskasz kosztów elektryczności, nie mówiąc już o poświęconym czasie. To powiedziawszy, temat miningu może mieć jeszcze sens na poziomie projektowania i produkowania dedykowanych układów scalonych oraz kreatywnego setupowania wielkich farm w miejscach gdzie da się bardzo tanio kupić (samodzielnie wyprodukować?) prąd i łatwo odprowadzić ciepło.

Spekulacja na giełdach, zwłaszcza daytrading. Nie obchodzi mnie, ile razy udało Ci się zarobić 30%+ dziennie. Nie łudź się – to był czysty przypadek a nie Twoje umiejętności. To nie jest “inwestowanie”, to prawdziwy hazard. Oprócz losowości kursu jeszcze bardziej nieprzewidywalnym jest kiedy giełda straci Twoje środki. Musisz wychodzić z założenia, że każda skądinąd uczciwa giełda straci Twoje pieniądze – pytanie tylko kiedy. Spekulacje short-to-mid-term też nie są dobrym pomysłem. Historycznie w krótkim i średnim terminie Bitcoin utracił nawet 94% swojej wartości. W ostatnim czasie (ost ~13 miesięcy) Bitcoin utracił 75% swojej wartości.

W następnym artykule, jeśli go kiedykolwiek napiszę, wyjaśnię jak inwestować w Bitcoin :) Na razie powiem tylko, że warto. Stay tuned!

Akcja "Oświeć Przyjaciół", podziel się znaleziskiem:
 • Wykop
 • Facebook
 • Twitter
 • Blip
 • email
 • del.icio.us
 • Blogger.com
 • Google Bookmarks
 • Śledzik
 • RSS
This entry was posted in bitcoin, lifestyle, polskie, technologia. Bookmark the permalink.

11 Responses to Jak NIE inwestować w Bitcoin

 1. lkananowicz says:

  Nice. Czekam na następny artykuł :). Niestety najczęściej jak rozmawiam z ludźmi to określają Bitcoin jako ‘volatile currency’ i wolą się rozliczać innymi metodami. Miejmy nadzieję że taki attitude się zmieni.

 2. slabit acasa says:

  salut scuze ca postez dar numa am citit acest articol si doream sa zic ca doresc sa sa va arata canalul meu de YouTube.

 3. Świetny szablon i dobrze napisany post, miło się czytało :)

  • Elly says:

   Nice review. I watched the movie and liked it. Even tho the characterization of hockey chief is over dramatized, it brings to light what kind of old obsolete bats have run the game and brought it to its current state. The treatment given to Dhanraj – the tendulkar of hockey was atcrioous.Indscribe, that’s funny

  • http://www./ says:

   ooh, you're so brave going out on the snow to show us that pretty jumpsuit!! and it fits you so nicely!!, I'm shocked by your fabulousness!!!(whouu, you're wearing sandals!!, You're a real Glamour Queen!!besos & calor

  • Moi! Oli varmaan upeeta meininkiä MATIN JA TEPON keikalla, senhän meikätyttö on jo saanut kokea monta kertaa, kysyisin vaan kuinka monta lippua myyttiin heidän keikallaan Himoksessa, eli kuin paljon oli yleisöö?Harmi kun en tällä erää päässyt, oon käynyt Himoksessa ja paikka on ihan jees, nyt vaan oli ikävä kyllä duuniesteitä.Ei mitään ku hyvää laskettelukevättä Himokselle!Sekä menestyksekästä ensi kautta!Keväisin terkuin Matti ja Teppo Superfanittaja Pauliina

  • TO- a jak se postavíš ty ke kříženci človÄ›ka a orangutana? Hlasovací právo?- tak daleko bych zatím neuvažoval, protože vÅ¡eobecné hlasovací právo je výdobytek moderní společnosti a například ve Å výcarsku ho pro ženy uzákonili relativnÄ› nedávno…TO- mÄ›ly by mít ženy hlasovací právo?TO- jsou ženy podřízeny mužům?

  • http://www./ says:

   You’ve managed a first class post

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>