Jak inwestować w Bitcoin?

bitcoin-spaceSprawdź najpierw jak nie inwestować w Bitcoin.

Od szczytu bańki w listopadzie 2013 ($1151) cena Bitcoina spadała praktycznie przez cały 2014. Początek 2015 roku nie tylko nie przyniósł poprawy ale pogłębił spadki. Obecnie Bitcoin kosztuje $248. Podsumowując, w ciągu 14 miesięcy Bitcoin stracił na wartości prawie 5-krotnie względem ATH. Zatem czy w ogóle warto jeszcze interesować się Bitcoinem? Tak, i to bardziej niż kiedykolwiek!

Ucz się technologii rozproszonego konsensusu

Najpewniejszym sposobem inwestowania “w Bitcoin” jest nauka. Powstała całkiem nowa gałąź wiedzy na skraju inżynierii oprogramowania, systemów rozproszonych, kryptografii i teorii gier. Szeroko pojęty “blockchain” to trudne i złożone zagadnienie wymagające ścisłego podejścia i cierpliwości. Obecnie tę “wiedzę tajemną” należy czerpać głównie z wypowiedzi core developerów Bitcoina. Wiedza nie jest jeszcze usystematyzowana, wszystko rozwija się na bieżąco. Pierwszym krokiem może być przegryzienie się przez Mastering Bitcoin oraz wiki Bitcoina. Dalej pozostaje już czytanie core devów, white-papers i kodu. Kieruj się prostą zasadą: im coś jest trudniejsze do zrozumienia, tym cenniejsza jest ta wiedza. Pamiętaj też, że forum i /r/bitcoin to tylko wierzchołek góry lodowej ;) Zejdź kilka poziomów niżej. Bottom line: technologie “blockchainowe” zaczynają rewolucję jakiej nie było od czasów Internetu. Specjaliści z tej dziedziny będą świetnie opłacaną elitą inżynierów i naukowców.

Skupuj bitcoiny stopniowo na wieloletnie przetrzymanie

Kupno Bitcoinów to niewątpliwie inwestycja wysokiego ryzyka. Nie inwestuj więcej niż możesz stracić. Po 6 latach działania sieci technologia rozproszonego konsensusu wciąż musi być uważana za eksperymentalną.

Największymi technicznymi ryzykami wydają się 1) trwała centralizacja miningu, 2) brak wystarczających zachęt dla minerów by zabezpieczyć sieć po wygaśnięciu nagrody za blok, 3) greylisting inputów.

Największym nietechnicznym zagrożeniem dla rozwoju i ceny jest ogólno-światowy zakaz korzystania z technologii rozproszonego konsensusu (być może pod postacią drakońskich regulacji w głównych jurysdykcjach).

Weź także pod uwagę problemy przy sprzedaży BTC. Ponieważ trudno precyzyjnie udokumentować nabycie bitcoinów, grozi Ci podatek od całości sprzedaży, a nie tylko od zysku. Kolejny problem to VAT. Jeśli jesteś/będziesz vatowcem Twoje oszczędności stopnieją o kolejne 23% przy oficjalnej sprzedaży. Pamiętaj, że kupno towarów i usług za bitcoiny podatkowo traktowane jest tak samo jak ich sprzedaż.

Mimo powyższych ryzyk przyszłość Bitcoina widzę bardzo pozytywnie. Jeśli nie zdarzy się jakaś katastrofa, spodziewam się, że cena Bitcoina długoterminowo musi wzrosnąć o więcej niż rząd wielkości. Obecnie fundamenty są silniejsze niż kiedykolwiek. Development Bitcoin Core przyśpieszył i stał się bardziej zdecentralizowany. VC z każdym rokiem ładują więcej mln $ w bitcoinowe startupy. Bitcoinem nieśmiało interesują się coraz większe firmy (Overstock, Dell, PayPal, Microsoft, NYSE, BBVA Ventures, …). Nowi ewangeliści Bitcoina z coraz “wyższych sfer” wyskakują jak króliki z kapelusza :)

Kluczowe jest zrozumienie, że wartość Bitcoina nie polega na zabraniu dużej części rynku Pypalowi, Western Union i Visie. Technologia rozproszonego konsensusu umożliwi powstanie całkiem nowej ekonomii, nowych rynków, produktów i usług, których do tej pory nie było.

A co z altcoinami, czy nie są zagrożeniem dla Bitcoina? Bitcoin jest obecnie jedynym bezpiecznym blockchainem. Obstawiam, że najważniejsze krypto-innowacje będą budowane na Bitcoinie (z wykorzystaniem sidechains), wzmacniając jego wartość. Nie wierzę w masowe powodzenie niezależnych altcoinów. Dlaczego? To temat inny artykuł.

Podsumowując, wyedukuj się w zakresie bezpiecznego przechowywania bitcoinów, załóż paper wallet i kup swoją pierwszą monetę, póki cena nie przekracza 1000 PLN ;) Jeśli nic więcej, przeżyjesz elektroniczną gorączkę złota – śledzenie rozwoju Bitcoina jest fascynujące samo w sobie, zwłaszcza gdy jesteś “załadowany” ;)

Myśl raczej o horyzoncie 10+ lat. A może będziesz miło zaskoczony :)

Załóż startup bitcoinowy

To najbardziej ryzykowna opcja, ponieważ sukces zależy jednocześnie od powodzenia Twojej firmy oraz samego Bitcoina. Jednocześnie potencjalne korzyści są zwielokrotnione.

Jeśli masz zacięcie biznesowe i jesteś gotów działać w warunkach niejasnej legislacji, rodząca się infrastruktura Bitcoina oferuje wiele trudnych problemów do rozwiązania. Zarówno formalno-prawnych jak i technicznych. Według mnie taki startup musi być wyjątkowo konserwatywny w zakresie bezpieczeństwa i solidnej inżynierii (think: Gavin Andresen) oraz jednocześnie piracki i nonszalancki w podejściu do przepisów prawa (think: Uber). Prawnie nie ma tu bezpiecznej ścieżki – trzeba ją sobie wyrąbać w gęstym borze.

Od czego zacząć?

Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Postaraj się jak najwięcej zrozumieć zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje (np. o kupnie): http://bitcoin.org – go for it :)

[Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady inwestycyjnej]

 

Akcja "Oświeć Przyjaciół", podziel się znaleziskiem:
 • Wykop
 • Facebook
 • Twitter
 • Blip
 • email
 • del.icio.us
 • Blogger.com
 • Google Bookmarks
 • Śledzik
 • RSS
This entry was posted in bitcoin, lifestyle, technologia. Bookmark the permalink.

One Response to Jak inwestować w Bitcoin?

 1. Gamp says:

  słyszałem o tych bitcoinach juz jakis czas od mojego doradcy finansowego, wtedy tylko badalem rynek w co warto a w co nie;) teraz podobno juz troche jest za pozno, ale jest wiele innych ciekawych uslug ktore sa modne. rynek inwestycyjny z roku na rok sie zmienia i zwykly szaraczek jak ja nad tym nia nadarza, dlatego z kazdym pomyslem udaje sie do kancelarii finansowej Pyffel&Partners bo oni sa eskpertami w tej dziedzinie;)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>