Miliard złotych – tyle są warte bitcoiny

Na skutek bańki spekulacyjnej wartość wszystkich bitcoinów sięgnęła już miliarda złotych.

Disclaimer: kurs zmienia się z każdą chwilą i w momencie gdy czytasz ten wpis podane kwoty mogą być już nieaktualne.

Bitcoinów na świecie jest niecałe 11 milionów. Według obecnego kursu 1 bitcoin jest wart 93 złote.

Bitcoin spokojnie zyskiwał na wartości od krachu pod koniec 2011. Falę nagłych wzrostów zapoczątkowała informacja o akceptowaniu bitcoinów przez WordPressa. Później bitcoina zaczęły akceptować także Reddit i głośne Mega Kim Dotcoma.

Jednocześnie kolejne bitcoinowe startupy pozyskały prawdziwych inwestorów. Inny popularny startup oparty całkowicie na bitcoinie (SatoshiDice z branży hazardowej) w niecały rok “uciułał” ponad 33.000 BTC czyli około milion dolarów według dzisiejszego kursu.

Naturalnie, w skali światowej, czy nawet polskiej, miliard złotych to żadne pieniądze i żadna ekonomia. Pamiętajmy jednak, że mówimy o walucie, która się ludziom w głowach nie mieści – zrodzonej z czystej matematyki i technologii i nie firmowanej przez żaden rząd ani dużą firmę. Walucie, która ma ledwo 4 lata, z czego połowę czasu przesiedziała w ukryciu przed mediami. Walucie, która oficjalnie jest cały czas w wersji alpha. Walucie, której “poważni ekonomiści” nie wróżą żadnego sukcesu :-)

Dowiedz się, na czym polega przełom i czy warto kupić bitcoiny.

Akcja "Oświeć Przyjaciół", podziel się znaleziskiem:
 • Wykop
 • Facebook
 • Twitter
 • Blip
 • email
 • del.icio.us
 • Blogger.com
 • Google Bookmarks
 • Śledzik
 • RSS
This entry was posted in bitcoin, lifestyle, polskie, technologia. Bookmark the permalink.

3 Responses to Miliard złotych – tyle są warte bitcoiny

 1. Magnus says:

  Właśnie się zastanawiam, co się dzieje. W tej chwili kurs wynosi już około 180 PLN – w ciągu miesiąca 100% zysku. Jedyne, czego można żałować, to że miesiąc temu nie kupiłem BTC za wszystkie posiadane środki :) W rzeczywistości miesiąc temu właśnie sprzedałem monety kupione wcześniej – i też z zyskiem, chociaż skromniejszym.
  No ale to jest spekulacja, a ta waluta ma trochę poważniejsze aspiracje niż bycie tylko walutą do spekulacji i zarabiania w tradycyjnych walutach.
  Anyway, ciekawe co się stało, że kurs tak zasuwa ostatnio? Miejmy nadzieję, że to nie kolejna bańka spekulacyjna a raczej osiągnięcie przez BTC pewnej masy krytycznej. Jeśli to drugie, to mogą się dziać ciekawe rzeczy :)

 2. TkBn says:

  %u0031%u0037%u0039%u0035

 3. rnhR says:

  %u0036%u0036%u0030%u0033

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>