Sugestie technologiczne Qertoipa: Bitcoin

in cryptography we trustW nowym cyklu “Sugestie technologiczne Qertoipa” będę podsuwał Wam tematy i technologie, którymi IMHO naprawdę powinniście się zainteresować. Mam na myśli rzeczy przełomowe, o spodziewanym dużym wpływie na przyszłość technologii i nie tylko.

Pierwsza rekomendacja to kryptowaluta Bitcoin.

Na czym polega przełom?

Po raz pierwszy w historii udało się stworzyć wirtualną walutę, która jest całkowicie zdecentralizowana (p2p) i otwarta (OS). W 2009 roku anonimowy wynalazca zaprojektował protokół Bitcoin – “Bittorrent pieniędzy”.

Bitcoin przywraca Twoje święte prawo do prywatności osobistych finansów. Możesz zarabiać z dala od oczu wielkiego brata i anonimowo finansować rzeczy, które uważasz za stosowne.

Bitcoin nie ma centralnego emitenta (rządu, firmy ani organizacji), jest zatem całkowicie wolny od rządowych “dodruków”.

Protokół Bitcoin

Protokół Bitcoin umożliwia przesyłanie pieniędzy peer-to-peer:

 • anonimowo (ściślej: pseudonimowo)
 • na całym świecie
 • w kilkadziesiąt minut
 • niemal całkowicie za darmo

Protokół Bitcoin gwarantuje znaną krzywą emisji pieniądza. Liczba Bitcoinów asymptotycznie zbiega 21 milionów. Zajmuje się tym sieć peer-to-peer poprzez samoregulującą się trudność “odnajdowania” nowych pieniędzy. Krzywa jest gwarantowana niezależnie od szybkości postępu technologicznego i liczby węzłów w sieci biorących udział w odnajdowaniu nowych “monet”.

Protokół Bitcoin zabezpiecza także przed wielokrotnym wydaniem tego samego pieniądza, co – naturalnie – jest konieczne aby cały system miał sens.

Jak to działa od strony technicznej?

Szczegóły znajdziesz na wiki Bitcoina, tutaj zarysuję to w telegraficznym skrócie.

Bitcoin bazuje na:

 • kryptografii, w szczególności na mechaniźmie pary kluczy publiczny-prywatny oraz na funkcjach skrótu; Twoje pieniądze są w gruncie rzeczy kluczami prywatnymi uprawniającymi do przesunięcia kwot powiązanych z tymi kluczami innej osobie “na jej klucz publiczny” (w ogromnym uproszczeniu)
 • głosowaniu mocą obliczeniową, czyli wszystko działa dopóki przynajmniej 50% sieci jest “dobra”
  • zmontowanie “złych” 51% i przejęcie sieci nie jest łatwe (ściślej: graniczy z cudem); obecnie moc obliczeniowa sieci Bitcoin jest rzędu 300 PetaFLOP-ów czyli ponad 10 razy więcej niż najsilniejszy na świecie superkomputer Titan. Największe botnety są rzędy wielkości w mniejsze.

Jaki jest status tej technologii i ekosystemu wokół niej?

Bitcoin ma charakter eksperymentalny. Najpopularniejszy klient sieci Bitcoin określany jest wciąż jako oprogramowanie alpha. Sieć Bitcoin działa prawidłowo od 2009 roku. W ostatnim czasie przetwarza ok. 50 tysięcy transakcji dziennie.

W ciągu 3 lat kurs Bitcoina wzrósł od 0.01$ do około 25$. Wielkość ekonomii Bitcoin to niecałe 300 milionów dolarów. Kurs jest bardzo zmienny i targany spekulacjami.

Komercyjny ekosystem bazuje na małych startupach i składa się głównie z giełd pozwalających wymieniać Bitcoiny na waluty narodowe, gier hazardowych, usług online takich jak hosting czy VPN, aukcji online za Bitcoiny, a także drobnych sklepów internetowych.

Posługiwanie się walutą jest łatwe ale wymaga dużej ostrożności i obycia technicznego. Swojego pliku z pieniędzmi (wallat.dat) należy pilnować jak oka w głowie. Trzeba też ostrożnie nawigować pomiędzy oszustwami, wyłudzeniami i niekompetentymi startupami. Bitcoin nie nadaje się jeszcze dla Twojej mamy.

Jaka powinna być moja strategia wobec Bitcoin?

Sugeruję kolejno:

 1. Dogłębnie zrozumieć tę technologię, ekosystem wokół niej oraz hackersko / wolnościowo / kapitalistyczno / spekulacyjną społeczność, która używa Bitcoina już od kilku lat.
 2. Kupić symboliczną ilość BTC na potrzeby zabawy i eksperymentów. Bitcoinem możesz opłacić swojego VPN-a, konto na Mega i Reddicie, a także dotować programistów open source i fundacje akceptujące Bitcoina.
 3. Wydaje się, że obecnie (luty 2013) trwa bańka spekulacyjna i prawdopodobnie nie jest to idealny moment do nabywania większej ilości bitmonet. Kiedy bańka pęknie, można kupić większą ilość BTC, jednak nie więcej niż możesz stracić. Pamiętając niezmiennie, że jest to technologia cutting-edge i wszystko może się zdarzyć.

Bitcoin – in cryptography we trust. Zatem, do dzieła! :-)

Akcja "Oświeć Przyjaciół", podziel się znaleziskiem:
 • Wykop
 • Facebook
 • Twitter
 • Blip
 • email
 • del.icio.us
 • Blogger.com
 • Google Bookmarks
 • Śledzik
 • RSS
This entry was posted in bitcoin, lifestyle, polskie, technologia. Bookmark the permalink.

One Response to Sugestie technologiczne Qertoipa: Bitcoin

 1. Long time no see! Pozwoliłem sobie podpiąć Twój RSS do FreeLabu technologicznego. W sam raz tematy się koordynują.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>