Kantor Bitcoin PLN

Gdzie kupić i sprzedać bitcoiny w Polsce? Jak nie stracić przy tym pieniędzy? Zapoznaj się recenzjami  wszystkich polskich giełd bitcoin. Gratis: historia wzlotów i upadków polskich kantorów BTC (Aktualizacja 1 kwietnia 2013).

Zanim stracisz pieniądze…

Jeśli chcesz kupić swoje pierwsze bitcoiny, musisz wiedzieć o kilku rzeczach:

 • Bitcoin to technologia eksperymentalna a towarzysząca mu infrastruktura komercyjna jest niedojrzała.
 • Nigdy nie inwestuj więcej niż możesz stracić.
 • Nigdy nie przechowuj większej ilości bitcoinów na giełdzie. Wpłać, dokonaj transakcji, wypłać. Giełdy są częstym celem skutecznych ataków hackerskich. Powodem utraty bitcoinów może być również błąd administratora giełdy, błąd oprogramowania lub zwykły czynnik ludzki – nieuczciwość jednego z pracowników giełdy. Większe sumy bitcoinów powinieneś przechowywać na swoim komputerze w zaszyfrowanym portfelu posiadającym kopie zapasowe, w tym papierowe (“paper wallet).
 • Kurs bitcoina może się wahać o kilkadziesiąt % dziennie. Rynek jest nieregulowany. Jeśli kusi Cię krótkoterminowa spekulacja, możesz próbować swoich sił ale prawdopodobnie stracisz pieniądze na rzecz bardziej doświadczonych uczestników rynku.
 • Z każdej usługi korzystasz na własną odpowiedzialność. Pozytywny opis usługi na tej stronie nie oznacza, że jest ona bezpieczna. Bądź ostrożny!

Gdzie szybko kupić bitcoiny za PLN?

 • Bitcurex – największa polska giełda bitcoin działająca bez problemu od lipca 2012, brak prowizji od transakcji
 • Mt. Gox PLN – największa na świecie giełda, oferuje polski rynek z obsługą wpłat i wypłat PLN poprzez polski bank, księgowanie wpłat i wypłat złotówkowych może zająć ponad miesiąc!
 • Oferty na polskim forum Bitcoin – bezpośrednio kupuj i sprzedawaj od zaufanych członków polskiej sceny bitcoin, przez sieć lub osobiście
 • Lillion transfer – kantor, tzn. handlujemy z właścicielem

Bitcurex i Mt Gox działają na zasadzie walutomatu – są tylko platformami (giełdami), na których użytkownicy handlują między sobą. Słowa “kantor” używa się tu potocznie, właściwym określeniem jest “giełda”.

Bitcurex

Bitcurex to obecnie największy polski rynek BTC. Bitcurex łapie się do pierwszej 10-tki największych rynków na świecie! Bitcuex nie pobiera prowizji od transakcji. Są tylko drobne opłaty od wypłat (1 PLN za przelew wychodzący).

Giełda została założona przez Sebastiana ‘r50zyry5′ Woźniaka i spółkę. Formalnie “ERAZM S.C. Juliusz Podolski Arletta Płuciennik Sebastian Woźniak” z Łodzi. Sebastian jest znanym członkiem polskiej sceny bitcoin, m.in. ze stworzenia dystrybucji linuksa “Secure Wallet Linux”. Bitcurex działa na silniku Bitchange kupionym od Mariusza Miłejko (z poprawkami własnymi).

Dotychczas giełda nigdy nie straciła bitcoinów użytkowników i nie doświadczyła istotnych problemów – poza wydajnościowymi. Przy obecnym, względnie dużym zainteresowaniu day-tradingiem, giełda bywa przeciążona, mimo przeniesienia na nowoczesne serwery. Najwyraźniej oprogramowanie starego Bitchange nie było pomyślane ani testowane z “realnym” obciążeniem.

Użytkownicy lubią tę giełdę i kibicują jej sukcesowi. Modlą się także, żeby 2013 był równie bezawaryjny jak 2012 ;-)

Bitcurex jest sugerowaną giełdą dla polskich użytkowników.

Mt Gox PLN

Mt. Gox PLN to polski rynek na największym światowym kantorze Bitcoin. Giełda budzi  mieszane uczucia.

Przede wszystkim Mt Gox ma wiecznie jakieś problemy z wpłatami i wypłatami. Możliwe są opóźnienia przelewów PLN nawet o miesiąc! Mt Gox może także wymagać udowodnienia tożsamości przed wypłatą większych środków.

W 2011 giełda padła ofiarą poważnego ataku hackerskiego. Wyciekła tabela użytkowników i kantor był niedostępny przez kilka tygodni. Ostatecznie (niemal) wszyscy odzyskali swoje środki. No właśnie – _niemal_ wszyscy. Potem było też kilka mniejszych fuckupów (jakieś anomalie z transakcjami, flash crashe itp).

Z drugiej strony, Mt Gox stara się być przejrzysty (publikacja raportów), znacznie poprawił się support użytkowników, ma duże doświadczenie w zarządzaniu ogromną ilością bitcoinów. Miał też sporo czasu i motywacji na zabezpieczenie giełdy i prawdopodobnie może być uważany za najbezpieczniejszą giełdę na świecie.

Warto dodać, że pod koniec 2011 Mt. Gox uratował polskich użytkowników Bitomatu, zwracając wszystkim Bitcoiny utracone przez Bartłomieja Szabata, o czym za chwilę…

Fuckupy polskich kantorów BTC – ku pamięci, ku przestrodze

Intersango to obecnie giełda-widmo nieprzyjmująca nowych rejestracji ale technicznie jeszcze działająca. Kiedyś jeden z najlepszych kantorów na świecie (w tym polski rynek). Założony i przez długi czas bezproblemowo prowadzony przez niegdyś-renomowane Bitcoin Consultancy. Grupa popełniła jednak fatalny błąd angażując się w lukratywną ale dziurawą jak sito Bitcoinicę Zhou Tonga, która wtedy poszukiwała programistów. Zanim BC zdążyło naprawić/przepisać Bitcoinicę, ta została rozgrabiona przez hackerów. Bitcoin Consultancy nie było w stanie stawić czoła sytuacji, odwróciło się od społeczności i po całej sprawie pozostał tylko wielki smród. Pieniądze nigdy nie zostały zwrócone użytkownikom. Na fali tych wydarzeń społeczność odwróciła się także od Intersango a Bitcoin Consultancy rozpadło się.

BitMarket to był – wydawało się – solidny kantor polskiej produkcji obsługujący rynek EUR i PLN. BitMarket zdefraudował pieniądze użytkowników rękami Macieja ‘M4v3r’ Trębacza, admina serwisu. Użytkownicy stracili około 20.000 BTC. Maciej Trębacz bitcoinami użytkowników pogrywał sobie na Bitcoinice. Ta została (kolejny raz) zhackowana i rozkradziona a Maciej został z ręką w nocniku. Niemniej, należy podkreślić, że Maciej nie zwalał winy na nikogo, sam przyznał się publicznie do wszystkiego i nie ucieka od odpowiedzialności. Wyraża chęć zwrotu pieniędzy użytkownikom (gdyby je miał).

BitMarket założył Paweł ‘Mahkul’ Makulski z pomocą Macieja ‘M4v3r’ Trębacza. Paweł Makulski to znana i ceniona postać – można powiedzieć, że “założył bitcoina w Polsce”. Polskie forum bitcoin powstało właśnie z jego inicjatywy (z pomocą Smoka) i przez długi czas Paweł był jego administratorem i animatorem. Jeśli dobrze rozumiem, Paweł wycofał się ze współprowadzenia BitMarket.eu jakiś czas przed jego upadkiem.

BitMarket obsługiwał rynek EUR i PLN. Był unikalny pod tym względem, że nie przyjmował depozytów w żadnej walucie prócz Bitcoin – przelewy walut fiat użytkownicy robią między sobą, co oczywiście rodzi ryzyko oszustwa, na które sama giełda nie ma wpływu. BitMarket wymagał weryfikacji tożsamości (np. przez Allegro) aby ograniczyć ryzyko oszustwa.

Bitomat

Kiedyś istniał kantor “Bitomat”, ale stracił wszystkie Bitcoiny użytkowników – łącznie kilkanaście tysięcy BTC – w wyniku niekompetencji i nieodpowiedzialności właściciela, Bartłomieja Szabata. Bitomat był pierwszym polskim kantorem BTC i w chwili chwały miał wielu fanów. Niewątpliwie Bitomat przyczynił się do początkowej popularyzacji bitcoina w Polsce.

Na fali upadku Bitomatu powstały dwa nowe kantory: FreshBTC i Bitchange.pl. Ten pierwszy został natychmiast “zakopany” przez społeczność ze względu na bardzo liczne błędy i niesolidne wykonanie (do czego sam się zresztą mocno przyczyniłem wyprowadzając kilkaset złotych w ramach eksperymentu (zostały zwrócone)). Drugi z nich, Bitchange.pl, choć nie był całkiem pozbawiony błędów, zyskał sympatię społeczności  i rozkwitał. Niestety właściciel postanowił zamknąć kantor ze względu na nieuregulowaną sytuację prawną Bitcoina w Polsce i potencjalne problemy. W swojej krótkiej historii Bitchange nigdy nie stracił pieniędzy użytkowników i nie doświadczył żadnej poważnej awarii. Dziś na silniku kupionym od Bitchange działa Bitcurex.

Akcja "Oświeć Przyjaciół", podziel się znaleziskiem:
 • Wykop
 • Facebook
 • Twitter
 • Blip
 • email
 • del.icio.us
 • Blogger.com
 • Google Bookmarks
 • Śledzik
 • RSS
This entry was posted in bitcoin, polskie, technologia. Bookmark the permalink.

19 Responses to Kantor Bitcoin PLN

 1. dfgsdfgdf says:

  Intersngo nie jest bezpłatny

 2. Tomek says:

  To co byś teraz polecał?

 3. Kuba says:

  A teraz? Działa jakiś polski kantor, gdzie można by za gotówkę kupić lub sprzedać bitcoiny?

 4. globi says:

  A czemu zadnego teraz nie polecasz?

  • qertoip says:

   Żaden nie wzbudza na tyle zaufania, żebym mógł go polecić:
   – Intersango w tej chwili kategorycznie odradzam
   – Mt Gox wiąże się uciążliwymi problemami z wypłatami PLN i w razie problemów jako firma japońska jest nieuchwytny
   – BitCurex ma szansę zdobyć zaufanie i stać się solidną marką kantorową ale wystartował dopiero niedawno i nie znam jego technicznych zabezpieczeń ani kompetencji osób za to odpowiedzialnych

   • ozyrys says:

    ani kompetencji osób za to odpowiedzialnych
    trochę mnie tym uraziłeś :)

    • qertoip says:

     Więc tak :-)

     Obecnie korzystam wyłącznie z Bitcurex i jestem bardzo zadowolony.

     Kantor utrzymał się już całkiem długo bez żadnych istotnych problemów.

     Nie zmienia to faktu, że praktycznie nie znam kompetencji technicznych Twoich a tym bardziej innych osób zajmujących się projektem (nie pracowaliśmy razem), wiem tylko że jesteś jedną z najbardziej zajebistych i zasłużonych osób w polskiej scenie Bitcoin.

     Użytkownikom jak zwykle polecam zachowanie wszelkiej ostrożności i przyjęcie założenia, że w każdym kantorze fuckup jest tylko kwestią czasu. Pytanie nie jest “czy”, tylko “kiedy”. Bo cholernie trudno jest zrobić to poprawnie i bezpiecznie na wszystkich płaszczyznach.

  • Susie says:

   I love the idea of doing a service project or speindng part of the holidays giving back. I am so happy that you and Sweet were able to find the balance between spending time together and spending time with those you love. Happy New Year, may 2011 bring you even more joy.

  • http://www./ says:

   Does free banking still exist today for California residents?I recently had to close my Chase bank account because I couldn’t afford the monthly fees and didn’t qualify to waive them so now I’m looking for another bank, online or physical, that offers a basic checking account that is either fee-free, where there are no ATM withdrawal/deposit fees, or “free” where fees can be waived with regular withdrawals or deposits.Does anyone know of such banks for CA people?

  • Heya i’m for the very first time here. I came across this board and I find It genuinely valuable & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you helped me.

  • Retin-A works extremely well at fading spots, and clearing up acne as well. However, you need a prescription for it (from a dermatologist) and it is kind of expensive; on average, around $75.00 for 1 small tube. That tube will last you about two months, and it takes about 2-6 months before you see a difference. The results can be dramatic however.Good luck to you! References :

  • It’s a relief to find someone who can explain things so well

 5. Marek says:

  Witam ! mam pytanie czy na bitcurex można przesyłać BTC na inną stronę ?

 6. grabowwska says:

  czy jest jakis kantor, gielda oprocz bitcurex ktora ogarnia tez PLN i jak sie nazywa

 7. Hello to all, it’s in fact a pleasant for me to visit this website, it consists of
  helpful Information.

 8. Katie Babu says:

  the situation is possible to be extremely trending up in the coming years. Barbados might possibly be the logical people for freestaking.com to be widespread

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>